Tomasz Witkowski
W obronie rozumu - blog
Historia pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
W obronie rozumu - blog
RSS
2013/02/14 08:43:46
2013/02/05 09:22:22


Już za kilka miesięcy w "największym małym mieście świata" - Stokholmie odbędzie się kolejna uczta dla sceptycznych i krytycznych umysłów. Plejadę mówców rozpoczyna niekwestionowana gwiazda TED-a - Hans Rosling. Kongres organizuje Szwedzkie Stowarzyszenie Sceptyków
Föreningen Vetenskap Och Folkbildning pod patronatem European Council of Skeptical Organisations.
Otrzymałem zaproszenie dołączenia do tego szacownego grona i wygłoszenia wykładu podczas Kongresu, co poczytuję sobie za niewątpliwy zaszczyt, a za co organizatorom w tym miejscu bardzo dziękuję. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam w imieniu organizatorów i własnym. Więcej informacji na oficjalnych stronach kongresu -
EUROPEAN SCEPTICS CONGRESS.
2013/02/04 21:01:17

Polskie Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów Psychologii wystąpiło z inicjatywą stworzenia nowej ustawy o zawodzie psychologa. Popieram ich z całego serca!

2012/12/25 20:33:19
Drodzy Czytelnicy,
w ramach świątecznych porządków usunąłem ręcznie ze swoich stron ponad 16 tysięcy wpisow zawierających spam, a i tak wiele wpisów na blogu i na forum nie zostało oczyszczonych dokładnie. Czas poświęcony w tym roku na oczyszczanie stron był równy temu, jaki poświęciłem w zeszłym na ich redagowanie, a i tak wielu z Was słusznie zgłaszało pretensje o karygodny ich stan. Wielu z Was, szczegolnie w mijającym roku nie doczekało się ode mnie podjęcia dyskusji lub odpowiedzi na pytania, za co przepraszam. Czas, który powinienem na to poświęcić przeznaczałem na sprzątanie. W końcu znalazłem tymczasowy sposób na ograniczenie intensywności, z jaką strony będą zaśmiecane, ale jest to niestety rozwiązanie doraźne. Dostawca, z usług którego korzystam, również nie potrafi zapewnić dobrych narzędzi ochrony stron. Przy okazji ciekawostka - najwięcej spamu usuwałem z wpisów poświęconych NLP. Czyżby automaty upodobały sobie ten skrót? A może ktoś, kto je programuje? Ciekaw jestem Waszych opinii na ten temat. Jeśli ktoś z Was potrafi jakoś pomóc opanować ten żywioł, bedę wdzięczny za kontakt. Nie wykluczam jednak konieczności zamknięcia tego bloga jeśli okaże się, że jego sprzątanie będzie moim głównym zajęciem. Z okazji Świąt życzę Wam i sobie rownież, świata wolnego od śmieci.
2012/09/28 17:36:57

Milion  euro – to nagroda dla tej osoby, która udowodni, że ma umiejętności paranormalne. Nagrodę przyznaje Belgijsko-Flamandzkie Stowarzyszenie Sceptyków. Zgłoszenia przyjmowane są od 1 października.

By zdobyć Nagrodę Syzyfa – bo taka jest jej oficjalna nazwa – kandydat musi udowodnić, że ma umiejętności nadprzyrodzone – ale testy nie będą przeprowadzane na warunkach testowanej osoby. Będzie obowiązywał rygor naukowy – podkreśla przewodniczący stowarzyszenia, profesor Willem Betz z Wolnego Uniwersytetu Brukselskiego.

„Takie rzekome umiejętności to na przykład jasnowidzenie, telekineza – czyli poruszanie obiektami na odległość, czytanie aury, czy wykazanie wiarygodności horoskopów, a więc czy gwiazdy mówią coś o naszych cechach charakteru”, mówi prof. Betz.

Najpierw trzeba przejść test próbny. Istnieje bowiem niewielka statystyczna możliwość, że ktoś odniesie sukces dzięki przypadkowi. Jest tak na przykład wtedy, gdy różdżkarze próbują wykryć podziemne żyły wodne. Podczas takiego testu eksperymentatorzy zakopują rury, a zadaniem różdżkarza jest precyzyjne wskazanie, w których miejscach one się znajdują.

W Polsce testy próbne przeprowadza Klub Sceptyków Polskich we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Racjonalistów. Kandydat najpierw powinien zgłosić swój pomysł, a eksperci Klubu ustalą, czy twierdzenie kandydata da się przetestować eksperymentalnie. Jeśli tak, to wpłaca on 50 euro wpisowego (ma to odstraszyć dowcipnisiów) i podchodzi do próby. Musi się jednocześnie zgodzić na to, że przebieg i wyniki eksperymentu z jego udziałem zostaną upublicznione.

„Prawdopodobieństwo uzyskania prawidłowego wyniku na zasadzie przypadku w takim teście, będzie nie większe niż 1/1000. Jeśli kandydat ten wstępny test zda, wtedy otrzymuje 500 euro i przechodzi do drugiego, głównego etapu” – mówi przedstawiciel Klubu Sceptyków Polskich, psycholog dr Tomasz Witkowski.

Pomyślny wynik drugiego eksperymentu, przeprowadzonego w Belgii, zagwarantuje Nagrodę Syzyfa.

Nauka nie zna przypadków faktycznych nadprzyrodzonych umiejętności. Zdaniem sceptyków wiele osób wierzy, że ma takie zdolności, ale nie potrafi ich zademonstrować w warunkach prawdziwego eksperymentu naukowego.

Nagroda Syzyfa to nie pierwszy tego typu projekt. Różnego rodzaju organizacje sceptyków w Europie oferują podobne nagrody w wysokości setek lub tysięcy euro. W USA Fundacja Jamesa Randiego od lat proponuje milion dolarów. Europejska nagroda – milion euro – jest najwyższa na świecie.

Nagroda nie przez przypadek nazywa się Nagrodą Syzyfa – kandydatów do jej amerykańskiego odpowiednika były tysiące. Na razie nikomu się nie udało. 

Nagrodę Syzyfa można zdobyć do końca września 2013.Szczegóły konkursu na stronach internetowych Klubu Sceptyków Polskich  www.sceptcy.org oraz na stronach Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów www.psr.org.pl

2012/09/12 14:16:18
To tytuł artykułu mojego autorstwa, który ukazał się w tomie zatytułowanym Homo tangens: ciało i dotyk zredagowanym przez Jadwigę Mizińską i Andrzeja Kapustę. Zapraszam do lektury zarówno mojego artykułu, jak i całego tomu, który problem ciała i dotyku pokazuje z rożnych perspektyw filozoficznych.

Stygmatyzacja to proces naznaczania społecznego (przypięcie komuś etykietki). Odbywa się zawsze przy określeniu negatywnej grupy odniesienia, np. określenie kogoś, kto złamał prawo, mianem kryminalisty, kogoś oskarżonego o przestępstwo seksualne mianem dewianta itp. Naznaczanie często jest przyczyną deprecjonowania jednostek i grup społecznych. Jest też bazowym mechanizmem tworzenia stereotypów. Stygmatyzacja może stanowić również skutek diagnozy psychiatrycznej lub psychologicznej polegający na klasyfikowaniu ludzi według uproszczonych i pseudonaukowych procedur.  Więcej...
2012/07/22 23:03:05

   W czasach, kiedy porządku strzegła jeszcze Milicja Obywatelska sporą popularnością cieszyła się zagadka sformułowana w postaci pytania: „Ilu potrzeba milicjantów, aby wkręcić żarówkę?” Dzisiaj każdy uczniak wie, że pięciu (bo prawidłowość ta okazała się ponadczasowa, niezależna od systemu politycznego, więc dotyczy także policji). Zanim jednak wyśmiewani milicjanci przedzierzgnęli się w nieco mniej wykpiwanych policjantów, zagadka owa została rozbudowana o pytanie: „Ilu potrzeba psychologów, aby wkręcić żarówkę?” Odpowiedź jest nieco mniej oczywista i, choć kpiąca, nieco łaskawsza dla psychologów niż dla stróży porządku – „Jeden, tylko żarówka musi chcieć”.
   Kolejne pytanie, które chciałbym dodać do tej serii brzmi: „Ilu potrzeba psychologów, aby przekonać innego psychologa?” Jednak odpowiedź jest już nieco mniej zabawna, a może nawet zatrważająca – na pewno nie wystarczy czterystu. Prawdopodobnie czterystu pięćdziesięciu też nie podoła… Skąd ta wiedza?
   W marcu 2012 roku dr Małgorzata Toeplitz-Winiewska, Przewodnicząca Zarządu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego otrzymała list podpisany przez 457 sygnatariuszy, w większości psychologów i studentów psychologii. Autorzy listu wyrażali głębokie zaniepokojenie bezkrytycznym stosowaniem testów projekcyjnych dla potrzeb psychologicznej diagnozy sądowej i odważyli się prosić o: „dokonanie przeglądu testów projekcyjnych znajdujących w ofercie Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i wstrzymanie sprzedaży tych spośród nich, które nie wykazują się zadowalającym poziomem parametrów psychometrycznych i w związku z tym nie można ich uznać za wartościową metodę diagnozy”.
   Zarówno przewodnicząca, jak i podległy jej Zarząd PTP, nie uznali za stosowne spełnienia prośby sygnatariuszy. Nie zaszczycili też odpowiedzią tych niespełna pół tysiąca psychologów. Dzisiaj, podobnie, jak w marcu, w ofercie Pracowni Testów PTP znajdziemy takie śmieci diagnostyczne, jak Test Szondiego czy Test Piramid Barwnych. Wg Ministerstwa Sprawiedliwości wystarcza to aby je stosować, przynajmniej podczas orzekania w RODK. W wydanych w 2011 r. Standardach Opiniowania w RODK Ministerstwo napisalo: „Rekomendowane do stosowania w rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych są metody (testy) z katalogu Pracowni Testów Psychologicznych Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.”
   Ale czymże jest owych kilkuset psychologów? Dzisiaj w samym Wrocławiu "produkuje się" rocznie więcej dyplomowanych psychologów, niż wynosi liczba tych, którzy odważyli się prosić o coś wyniesionych na wyżyny władzy. Czy warto pochylać się nad prośbą takiej garstki? Myliłby się jednakten, kto sądziłby, że obojętność wobec ich głosu spowodowana jest tym, że na wyżynach władzy zażywa się jedynie spokoju. Tam trwa intensywna praca, praca na rzecz tych, których spokój odważono się naruszyć. Oto Polskie Towarzystwo Psychologiczne podjęło się organizacji konferencji Warunki wykorzystywania metod projekcyjnych w psychologicznej diagnozie dla potrzeb sądu. Podczas konferencji, szczególnie drugiego dnia będzie można nauczyć się, jakie są możliwości wykorzystania metod projekcyjnych w sądzie.(Pełen program TUTAJ). Z pewnością mnie tam nie zabraknie! Już się cieszę na możliwość dołączenia do grona wtajemniczonych, którzy na przekór wynikom badań, na przekór stworzonemu przez siebie Kodeksowi Etycznemu, odkryli sposoby wykorzystywania metod projekcyjnych w sądownictwie.
   Władze PTP muszą być albo bardzo zajęte swoją krzątaniną, albo cechuje je ogromna arogancja. W marcu kilkanaście osób reprezentujących różne stowarzyszenia, zażądało usunięcia ze stron PTP kierowanych pod ich adresem fałszywych oskarżeń o łamanie prawa i kodeksu etycznego. Ani jedno z tych żądań nie doczekało się odpowiedzi. Anonim przygotowany przez dr Alicję Czerederecką, znanego w Polsce zwolennika metod projekcyjnych (zanim został opublikowany w tej formie, dotarł do Klubu Sceptyków Polskich podpisany, przez wyżej wymienioną), do dzisiaj „wisi” na oficjalnych stronach PTP (http://www.ptp.org.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=408). Władze nie uznały za stosowne nawet podpisania się pod tym stekiem oszczerstw niezgodnych z prawem i prawdą.
            Jeszcze do niedawna wierzono, że władza pochodzi od Boga. Dość stanowczo poddano w wątpliwość to przekonanie podczas Rewolucji Francuskiej. Dzisiaj, poza władzą religijną, nikt już chyba nie wątpi, że władza  pochodzi od ludzi i jest rzeczą ludzką, nie boską. No, może z pewnym wyjątkiem. Oto niektórzy przedstawiciele władzy swoim zachowaniem dają nam do zrozumienia, że ciągle bardzo bliskie jest im owo przekonanie.
Jak zatem brzmi odpowiedź na pytanie: „Ilu potrzeba psychologów, aby przekonać innego psychologa?”

2012/07/09 22:36:14


W odpowiedzi na liczne pytania śpieszę donieść, że drugi tom "Zakazanej" jest już od pewnego czasu gotów. To, kiedy trafi na drewniane, paździerzowe i wirtualne półki księgarń zależy od wydawców, z którymi rozmowy przedłużają się niepomiernie. Może z powodu upału?

Tych wszystkich, którzy liczyli na wakacyjną lekturę przepraszam za zwłokę i mam nadzieję,  że treść księgi drugiej zrekompensuje im długie oczekiwanie. Wszystkich czytelników bloga i sympatyków "Zakazanej psychologii" pozdrawiam wakacyjnie.

2012/06/19 23:11:08
2012/05/21 22:41:28
220 razem elementów 1  2  3  4  5  6  ...  22 W obronie rozumu - blogHistoria pewnej prowokacji...O mnieZakazana psychologiaLapidariumKsięga gościEnglish version
Luty, 2009
Marzec, 2009
Kwiecień, 2009
Maj, 2009
Czerwiec, 2009
Lipiec, 2009
Sierpień, 2009
Wrzesień, 2009
Październik, 2009
Listopad, 2009
Grudzień, 2009
Styczeń, 2010
Luty, 2010
Marzec, 2010
Kwiecień, 2010
Maj, 2010
Czerwiec, 2010
Lipiec, 2010
Wrzesień, 2010
Październik, 2010
Listopad, 2010
Grudzień, 2010
Styczeń, 2011
Luty, 2011
Marzec, 2011
Kwiecień, 2011
Maj, 2011
Czerwiec, 2011
Lipiec, 2011
Sierpień, 2011
Wrzesień, 2011
Październik, 2011
Listopad, 2011
Grudzień, 2011
Styczeń, 2012
Luty, 2012
Marzec, 2012
Kwiecień, 2012
Maj, 2012
Czerwiec, 2012
Lipiec, 2012
Wrzesień, 2012
Grudzień, 2012
Luty, 2013
Kwiecień, 2013
Maj, 2013
Czerwiec, 2013
Lipiec, 2013
Sierpień, 2013
Wrzesień, 2013
Październik, 2013
Grudzień, 2013