Psychological Sokal-style hoax – Najlepsza psychologiczna książka

Niedawno polski psycholog powtórzył mistyfikację Sokala. Udało mu się opublikować w czasopiśmie psychologicznym Charaktery artykuł o rezonansie morficznym. Większość „faktów” zawartych w artykule była całkowicie fałszywa. Redakcja czasopisma nie tylko sprawdziła dane, ale aktywnie „pomogła” w napisaniu artykułu, proponując dodanie do niego pirackich fragmentów i starej recenzji Ruperta Sheldrake’a. Wykracza to poza głupotę redaktorów Lingua France, którzy nie potrafili odróżnić nauki od pseudonauki, tutaj czasopismo, w którego zarządzie znajduje się ponad dwunastu profesorów i doktorów, aktywnie działało na rzecz „ulepszenia” tego oszustwa.

Psychologia w stylu Sokala (Psychological Sokal-style hoax) to łatwa do czytania, wnikliwa i pełna humoru książka o tym, jak można naukowo oceniać praktyki związane ze zdrowiem psychicznym. Został napisany na podstawie osobistych doświadczeń autora z branżą zdrowia psychicznego, w których odkrył, że wiele stosowanych praktyk jest nie tylko nieskutecznych, ale także nieetycznych.

Książka satyryczna, której celem jest parodiowanie i dyskredytowanie badań psychologicznych, naukowego przeglądu praktyk zdrowia psychicznego oraz instytucji, które je wspierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *